Studiu 07
Furnizorii în cifre: structura unui catalog de jocuri online
Câți furnizori și câte jocuri are catalogul unui operator? Am numărat, la 4 noiembrie 2026, și am măsurat cât de repartizat este între furnizori.
Catalogul observat la 4 noiembrie 2026 conținea 6.073 de jocuri de la 63 de furnizori. Primii cinci furnizori dau 36,5% din jocuri, primii zece 49,9%, iar indicele HHI este 419 pe o scară de la 0 la 10.000 (159 ar fi dacă toți furnizorii ar avea același număr de jocuri): concentrare scăzută. Sloturile sunt 77,9% din catalog, dar categoriile se suprapun, iar categoria live are 99 de jocuri de la doi furnizori.
Întrebarea și metoda
Un catalog de jocuri online se construiește din oferta unor studiouri de dezvoltare. Cât de repartizat este un astfel de catalog între furnizori? Am numărat jocurile din catalogul de jocuri al unui operator, așa cum îl afișează interfața publică pentru România (versiunea desktop), la 4 noiembrie 2026, și am grupat jocurile pe furnizori și pe categorii. Numărătoarea este repetabilă: aceeași interogare a interfeței publice, parcursă pagină cu pagină, dă aceleași rezultate la aceeași dată.
Cel mai mare furnizor, Pragmatic Play, are 721 de jocuri (11,9% din catalog). Primii cinci furnizori însumează 36,5%, iar primii zece 49,9%. Mediana este de 75 de jocuri pe furnizor, iar 7 furnizori au cel mult 5 jocuri.
Cât de concentrat este catalogul
Pentru a măsura concentrarea folosim indicele Herfindahl-Hirschman (HHI): suma pătratelor cotelor de piață, exprimate în procente. Variază de la aproape 0 (mulți furnizori mici) la 10.000 (un singur furnizor). Aici HHI este 419. Ca reper matematic, dacă toți cei 63 furnizori ar avea același număr de jocuri, indicele ar fi 159.
Valoarea observată este de circa 2,6 ori peste cea a unui catalog perfect egal și mult sub cea a unui catalog dominat de unul sau doi furnizori. Concentrarea pe numărul de jocuri nu spune nimic despre cât se joacă fiecare titlu.
Categoriile
| Categorie | Jocuri | Pondere în catalog | Furnizori |
|---|---|---|---|
| Sloturi | 4.732 | 77,9% | 58 |
| Jackpoturi | 980 | 16,1% | 21 |
| Cazino live (dealeri live) | 99 | 1,6% | 2 |
| Jocuri de masă | 93 | 1,5% | 19 |
| Video poker | 9 | 0,1% | 5 |
| Alte jocuri | 163 | 2,7% | 30 |
| Mize mari | 79 | 1,3% | 3 |
Sloturile reprezintă 77,9% din catalog (4.732 de jocuri, de la 58 de furnizori). Categoria cazino live are 99 de jocuri, de la doi furnizori: 96 de la Pragmatic Play și 3 de la Evolution. Video pokerul are 9 jocuri, de la 5 furnizori.
Evoluția în timp
Catalogul se modifică în fiecare zi. Aceeași numărătoare a dat 6.021 de jocuri la 11 octombrie 2026, 6.034 la 16 octombrie și 6.073 la 4 noiembrie, adică 52 de jocuri în plus în trei săptămâni. De aceea fiecare cifră de pe această pagină are asociată data observării.
Toți cei 63 de furnizori
| Furnizor | Jocuri | Pondere | Pondere cumulată |
|---|---|---|---|
| Pragmatic Play | 721 | 11,9% | 11,9% |
| Games Global | 499 | 8,2% | 20,1% |
| Playngo | 394 | 6,5% | 26,6% |
| Amusnet | 373 | 6,1% | 32,7% |
| Isoftbet | 231 | 3,8% | 36,5% |
| EGT Digital | 168 | 2,8% | 39,3% |
| Spinomenal | 168 | 2,8% | 42,1% |
| Relax Gaming | 161 | 2,7% | 44,7% |
| Greentube | 160 | 2,6% | 47,3% |
| Hacksaw Gaming | 157 | 2,6% | 49,9% |
| Stakelogic | 157 | 2,6% | 52,5% |
| Synot | 153 | 2,5% | 55,0% |
| Netent | 152 | 2,5% | 57,5% |
| Rubyplay | 146 | 2,4% | 59,9% |
| Wazdan | 144 | 2,4% | 62,3% |
| Endorphina | 135 | 2,2% | 64,5% |
| Skywind | 133 | 2,2% | 66,7% |
| Nolimit City | 115 | 1,9% | 68,6% |
| Redtiger | 111 | 1,8% | 70,4% |
| 7777 Gaming | 96 | 1,6% | 72,0% |
| Amatic | 94 | 1,5% | 73,6% |
| 1x2 Network | 93 | 1,5% | 75,1% |
| CT Interactive | 92 | 1,5% | 76,6% |
| Quickspin | 92 | 1,5% | 78,1% |
| Habanero | 91 | 1,5% | 79,6% |
| Inspired | 89 | 1,5% | 81,1% |
| Playson | 85 | 1,4% | 82,5% |
| Yggdrasil | 79 | 1,3% | 83,8% |
| Push Gaming | 78 | 1,3% | 85,1% |
| Playtech | 76 | 1,3% | 86,3% |
| Bfgames | 76 | 1,3% | 87,6% |
| Gamomat | 75 | 1,2% | 88,8% |
| Pateplay | 70 | 1,2% | 90,0% |
| Fazi | 64 | 1,1% | 91,0% |
| 3 Oaks | 60 | 1,0% | 92,0% |
| Big Time Gaming | 48 | 0,8% | 92,8% |
| Worldmatch | 42 | 0,7% | 93,5% |
| Belatra | 42 | 0,7% | 94,2% |
| Elk | 40 | 0,7% | 94,8% |
| Barbarabang | 32 | 0,5% | 95,4% |
| Oryx | 28 | 0,5% | 95,8% |
| Ggames | 27 | 0,4% | 96,3% |
| Kalamba | 25 | 0,4% | 96,7% |
| Apollo | 24 | 0,4% | 97,1% |
| Reel Play | 23 | 0,4% | 97,5% |
| Boldplay | 20 | 0,3% | 97,8% |
| Elagames | 19 | 0,3% | 98,1% |
| Fantasma | 19 | 0,3% | 98,4% |
| Print Studios | 18 | 0,3% | 98,7% |
| Nagagames | 15 | 0,2% | 99,0% |
| 4theplayer | 10 | 0,2% | 99,1% |
| Boomerang | 10 | 0,2% | 99,3% |
| Evolution | 6 | 0,1% | 99,4% |
| Silverback | 6 | 0,1% | 99,5% |
| Games Lab | 6 | 0,1% | 99,6% |
| Sthlmgaming | 6 | 0,1% | 99,7% |
| Spribe | 4 | 0,1% | 99,8% |
| Max Win Gaming | 4 | 0,1% | 99,8% |
| Northern Lights | 4 | 0,1% | 99,9% |
| Electric Elephant | 3 | 0,0% | 99,9% |
| Felt Gaming | 2 | 0,0% | 100,0% |
| Bad Dingo | 1 | 0,0% | 100,0% |
| Arcadem | 1 | 0,0% | 100,0% |
Note și surse
- Interfața publică a catalogului de jocuri al operatorului, țară RO, versiune desktop, parcursă pagină cu pagină. Observat la 4 noiembrie 2026. Fișierul cu furnizorii este descărcabil mai sus. ↩
Cum citezi această pagină
Studii Lab (2026). Furnizorii în cifre: structura unui catalog de jocuri online. Versiunea 1.0, publicată la 4 noiembrie 2026. studiiclinice.org/studii/furnizorii-in-cifre/